top of page

FCE, CAE, CPE,
TOEFL, IELTS, STANAG
i inne egzaminy

Najczęściej zdawanym i powszechnie uznawanym na świecie egzaminem, który potwierdza znajomość angielskiego - jest First Cerificate in English (FCE, obecnie B2 First). Poziom B2. Jest to najpowszechniejszy z trzech egzaminów zaprojektowanych i przeprowadzanych przez Cambridge University. Gwoli ścisłości, są wprawdzie jeszcze jeszcze dwa egzaminy na niższych poziomach: Key English Test (KET, obecnie A2 Key) oraz Preliminary English Test (PET, obecnie B1 Preliminary), ale kto by tam sobie taką łatwizną zawracał głowę 😎.

Więcej na temat FCE tutaj.

Trudniejszym egzaminem, dla zaawansowanych, jest Certificate in Advanced English (CAE, obecnie C1 Advanced). Poziom C1. To już jest prawdziwa wyższa półka wśród uczących się języka angielskiego. Zdanie tego egzaminu potwierdza gruntowną znajomość angielskiego na poziomie akademickim.

Więcej na temat CAE tutaj.

Trzecim, bardzo trudnym egzaminem jest Certificate of Proficiency in English (CPE, obecnie C2 Proficiency). Poziom C2. Zdanie tego egzaminu świadczy o znajomości języka angielskiego lepszej, niż niejeden native speaker. Tak, to nie żart - tylko około 2/3 native speaker'ów jest w stanie zdać ten egzamin. Stopień trudności można w pewnym sensie porównać do Ogólnopolskiego Dyktanda, którego przeciętny rodowity Polak nie ma większych szans napisać bezbłędnie :)

Więcej na temat CPE tutaj.

 

bottom of page